Тарифи на воду у Миколаєві та Україні на 2020 рік

Існуючі тарифи по Миколаєву

З начала нового року вартість одного кубічного метра холодної води, подорожчала майже на 10% по всіх містах Україні. Наприклад у Миколаєві вона становить 25,79 грн за 1 кбм, тут важливо розуміти, що в цю суму включено не тільки постачання питної води, а і послуги по відводу використаної води. Через це у різних містах вартість води може різниться, в деяких містах воду важко відводити и ціна за цю послугу може бути вище, ніж вартість самої води.

Таким чином, на даний момент ціна на воду по місті Миколаєву становить:

• Ціна за 1кбм холодної води – 25,79;
  • Ціна за 1кбм гарячої води – 75, 35;
  • Ціна за 1кбм з відключеною сушаркою рушників – 69, 80;

Але існуючий тариф навряд-чи довго протримається, з началом літа кабінет міністрів планує підняти тариф на електроенергію, а це зразу-ж відобразиться на цінах за воду. Основою водопостачання є потужні насоси, які потребляють велику кількість електрики, так що, скоріш за все вже до кінця літа, мі побачимо збільшення тарифів ще на 5-10%.

Причини наступного збільшення тарифів на холодну воду

Подача питної води населенню, це цілий комплекс складних заходів, де подорожання одного з факторів приводить до підвищення загальної ціни. Нижче мі розглянемо перелік необхідних заходів для постачання населенню холодної питної води.

1. Водозабір. Необхідно провести забір води з водосховища, для цього існують насосні станції, які качають воду до місця призначення.
  2. Очистка води від мусору, піску та землі. Для цього необхідна складна система фільтрації води, за якою треба постійно слідкувати и надавати їй своєчасний ремонт.
  3. Очистка води від шкідливих мікроорганізмів. Вода обробляється спеціальними речовинами, які знешкоджують небезпечні бактерії та не чинять шкоди людському організму.
  4. Підтримання в робочому стані трубопроводи, по яким вода йде з водосховища до станцій очистки, та труб, по яким вода постачається людям. Це дуже важлива робота, адже кожна помилка означає великий об’єм води, просто вилитий на землю.
  5. Не варто забувати і про систему каналізації, воду потрібно своєчасно відводити з під будівель, інакше продукті людських відходів отруять все місто. Для відведення води, теж приймаються потужні насоси, фільтраційна система та багато хімікатів, які розчиняють відходи.

Як видно з цього переліку, постачання води населенню не така проста справа. Зміна цін лише на один з компонентів системи, може привести до значного підвищення тарифів на воду. Наприклад може піднятися ціна на прокат, з якого роблять труби,  може підскочити ціна на хімікати, без яких не вдасться очистити воду до потрібного рівня.

В даному випадку таким фактором є підвищення цін на електроенергію. Як вже було сказано вище, підприємства водопостачання використовують її в великої кількості. Однак не стоїть забувати про ріст курсу долара, багату частину необхідних хімікатів Україна закупає за кордоном, розраховуючись іноземними валютами.

Причини збільшення тарифів на гарячу воду.

З доставкою населенню гарячої води, складнощів ще більше, тому її ціна, в рази вище ніж розцінки на холодну воду. Ось перелік заходів, необхідних для постачання гарячої води.

1. Підігрів холодної води до потрібної температури. Для цього необхідна велика кількість палева, наприклад природного газу, або кам’яного вугілля. Є можливість топити мазутом, але його вартість надто велика.
  2. Додаткова термоизоляція. Труби з гарячою водою обгортають мінеральною ватою, яка не дає теплу розсіюватися у просторі. Якби не цей засіб, вода просто остигла б не потрапив до громадян.

Це невеликий перелік, але виконання його дорого коштує бюджету країни. Ціни на кам’яне вугілля сильно зросли, а не всі котельні розраховані на роботу на природньому газі. Тому в деяких містах гаряча вода пропала зовсім, а в деяких значно зросла її ціна. Адже окрім покупки відповідного палева, потрібно ще заплатити за його доставку до місця призначення, а це по карману не всім містам.

Висновки

Послуги водопостачання дорожчають кожен рік у середньому на 10%, на це впливають, як економічні фактори, так і політичні. Окрім того, система трубопроводів потребує капетального та системного ремонту. Але державі, на це доведеться виділити великі суми грошей одночасно, а бюджет може не витримати такого навантаження.

Тому єдиний спосіб підтримувати роботу підприємств водопостачання, постійно збільшувати тарифи і за ці гроші проводити хоч якийсь ремонт, та придбати обладнання з матеріалами, без яких ця система не буде працювати зовсім.   Не варто забувати і про інфляцію, яка збільшується з кожним роком, окрім всього, на економіку України надав вплив карантин, через ці захисні заходи, державна казна не змогла отримати очікуваних і прогнозованих сум грошей. Всі ці фактори обов’язково позначаться на формуванні майбутніх тарифів на водопостачання.